Кліщі. Як видалити кліща з собаки?

Кліщі є переносниками дуже важких захворювань. Вихованець, якого вкусив інфікований кліщ, може запросто захворіти бабезиозе (пироплазмозом), бореліоз (хворобу Лайма), ерліхіозом, демодекозом і отодектозу, анаплазмозом, туляремією. Причому деякі з цих хвороб небезпечні і для людей.

Підхопити кліща можна де завгодно. Кліщ може перебратися на шерсть, а потім і на шкіру тварини з трави, куща або листя дерева, а також з землі, великий ризик зустрічі з кліщем в лісі або парку, а також на дачній ділянці.

Витягнути кліща у собаки можна як в ветклініці, так і в домашніх умовах. Щоб зробити це вдома, важливо правильно підготуватися.

Перерахуємо, що може знадобитися для такої процедури:

 • Ветеринарний пінцет. Витягнути кліща можна за допомогою спеціального пінцета з розвилкою на кінці, який за зовнішнім виглядом нагадує міні-обценьки. Якщо у вас немає такого, то можна використовувати наприклад, кровоспинний затискач-гемостат або щипці для брів, але спеціальним пінцетом для видалення кліщів, користуватися набагато зручніше;
 • Гумові рукавиці. Ні в якому разі не варто торкатися до паразита голими руками, оскільки він може бути небезпечний для людини;
 • Антисептик. Можна використовувати перекис водню або ветеринарний препарат начебто Мігстім або Монклавіт. Засіб знадобиться, щоб обробити шкіру після усунення кліща;
 • Контейнер. Підійде невеликого розміру, який може герметично закриватися, він знадобиться для зберігання знятого паразита;
 • Помічник. Самостійно і без проблем зняти кліща у спокійній собаки може її господар. Але якщо вихованець сильно хвилюється, поводиться агресивно, то вам швидше за знадобитися допомога когось із близьких, для того щоб утримувати собаку.

Ветеринари не рекомендують використовувати для зняття паразита вазелін, також потрібно відмовитися від обмазування кліща олією, гасом, оцтом або спиртом.
Як же витягнути кліща?

Потрібно діяти максимально акуратно і спокійно.

 1. Важливо переконатися, що на тілі собаки саме кліщ, а не щось інше (деякі господарі від переляку можуть переплутати кліща з бородавкою або ще чимось).
 2. Потрібно підібрати момент, коли собака буде найбільш спокійна, як правило це після вигулу і ситного обіду. Якщо собака буде схвильована, є ймовірність, що господар не зможе витягнути паразита повністю.
 3. Якщо виникне необхідність, то можна покликати когось на допомогу, для утримування собаки.
 4. Одягти рукавички.
 5. У місці, де сидить кліщ, необхідно розсунути шерсть пальцями однієї руки. У другу руку беремо пінцет.
 6. Наконечник пінцета необхідно підвести під тільце кліща, як можна ближче до шкіри собаки. Необхідно злегка підняти паразита, потім акуратно прокрутити його навколо осі. Смикати не потрібно, важливо, щоб паразит залишився цілим (якщо розчавити кліща, то весь вміст його організму, яке може бути інфікованим, проникне в кров собаки).
 7. Як тільки кліщ відстане, його необхідно помістити в контейнер і закрити. Позбудеться від нього можна буде не раніше, ніж через 21 день.
 8. Обробити шкіру собаки антисептиком.
 9. Пінцет промити водою і продезінфікувати. Рукавички утилізувати, а руки вимити.

Правильно зняти кліща з собаки не складно, але все ж залишається ризик, що в процесі, тільце паразита буде деформовано (голова кліща може залишитися під шкірою). В такому випадку доведеться відразу звернутися до ветеринара, який швидко отримає останки кліща з собаки.

Так само вам доведеться уважно стежити за станом здоров’я вихованця, протягом наступних 3 тижнів. При наявності будь-яких насторожуючих симптомів (підвищення температури, зниження апетиту, млявість, часте дихання, тахікардія, діарея та ін.) Потрібно терміново йти до ветеринарної клініки на огляд.

Як уберегти свого вихованця від кліщів?

Кожен раз, повернувшись додому з прогулянки, уважно оглядайте собаку. Потрібно пам’ятати, що паразит може пити кров як на видному місці (вусі, шиї або пальцях передніх лап), так і в важкодоступних місцях (в області пахвових западин або внутрішніх сторін стегон). Не варто втрачати пильність навіть якщо на вулиці не так вже тепло (кліщі можуть бути активні, навіть якщо температура повітря зовсім небагато вище 0).

Захистити свого вихованця можна, якщо профілактично застосовувати акарицидні препарати – засоби для боротьби з кліщами. У ветеринарних аптеках можна знайти нашийники, спреї, краплі на холку, а також жувальні таблетки, які допоможуть вам уберегти ваших улюбленців від паразитів.